Dnia 19.10.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia na temat innowacji pedagogicznych przy korzystaniu z etwinningu. Szkolenie poprowadziła Krystyna Małgorzata Roze  nauczycielka ZPO w Winnicy. Było to już drugie spotkanie poświęcone tej tematyce i poprowadzone przez nauczycielkę z Winnicy. Celem spotkania było zapoznanie nauczycieli z możliwościami realizacji projektów międzynarodowych w ramach programu eTwinning, jak również odpowiedź na pytania:

  1. Czym jest projekt eTwinning i jakie korzyści przynosi uczniom, nauczycielom i szkole?
  2. Jak zarejestrować projekt?
  3. Jak szukać partnerów do swojego projektu?
  4. Co oferuje aplikacja eTwinning?

eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego – czyli po prostu internetowego – kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne. Do nawiązania kontaktu niepotrzebna jest tzw. papierologia, czyli druki, zgody i pieczątki, bo eTwinning to także nazwa portalu internetowego, w którym nauczyciel zakłada konto sobie i swojej szkole. Po zalogowaniu znajduje się w serwisie eTwinning Live, w którym należy uzupełnić swój profil i przejść do wyszukiwania istniejących projektów, założenia nowego projektu lub szukania innych nauczycieli, których można zapraszać do kontaktów i umawiać się z nimi na realizację projektów. To wszystko bez pisania wniosków i wypełniania wielu tabelek.
Dzieje się tak dlatego, że portal eTwinning umożliwia jedynie kontakt, połączenie nauczycieli, szkół i klas zainteresowanych wspólnym projektem. Placówki realizujące działanie nie otrzymują z tego tytułu żadnych środków finansowych, choć na końcu projektu nauczycielowi przesyłany jest certyfikat jego ukończenia, czasem też – po wypełnieniu odpowiedniego sprawozdania online i spełnieniu określonych warunków – odznaka jakości.  Europejskie Nagrody eTwinning to już  wyjątkowe  wyróżnienia dla międzynarodowych projektów. Zwycięzcy wyłaniani są spośród setek wybitnych przedsięwzięć nadsyłanych z całej Europy. Wyboru dokonuje międzynarodowe jury. 
Dzięki uczestnictwu w projektach uczniowie - rozwijają umiejętności językowe - zarówno bierną jak i czynną znajomość języka angielskiego. Co więcej, praca metodą projektową daje możliwość współpracy z kolegami i koleżankami z klasy a także dziećmi z innego kraju, co pomaga im rozwijać umiejętności społeczne. Ponadto, współpraca międzynarodowa kształtuje u uczniów postawy tolerancji, otwartości na świat i szacunku do innych kultur. Korzyści dla szkoły to podnoszenie jakości pracy poprzez stosowanie aktywizujących metod pracy i nowych rozwiązań w zakresie TIK oraz promocja szkoły w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. 
Ostatnim punktem szkolenia  była prezentacja  kilku projektów realizowanych przez nauczycieli z  ZPO w Winnicy  m.in. projekt "Okno na Europę”. Projekt przewidywał uczestnictwo w dwutygodniowych szkoleniach metodyczno-językowych oraz językowych ośmiu nauczycieli różnych profilów wybranych w procesie rekrutacyjnym. Wśród uczestników projektu znaleźli się: nauczyciel języka angielskiego i muzyki, nauczyciel informatyki i historii, nauczyciel języka angielskiego i plastyki, nauczyciel matematyki, nauczyciele wychowania fizycznego oraz polonista. Uczestnicy brali  udział w zagranicznych szkoleniach w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz na Malcie, które zostały dobrane do ich potrzeb szkoleniowych.
Cieszy fakt, że po pierwszym szkoleniu z etwinningu nauczyciele, m.in. Pani Żaneta Tkaczyk pracująca w SOSW im. Anny Karłowicz włącza się w projekty międzynarodowe i krajowe (Dorastanie z moimi prawami, Sztuka dziecka, Wielkanocne projekty). Na środowym spotkaniu sieci mogła pochwalić się  konkretnymi efektami swojej pracy jak również dopowiedzieć o rejestracji i nowej stronie aplikacji.

Szkolenie przygotowane przez Krystynę Małgorzatę Roze zostało przygotowane i zrealizowane w sposób profesjonalny i na bardzo wysokim poziomie. Omówione treści były przedstawione w sposób przystępny i interesujący.  Dziękujemy!     

                                                                                                                                               

xxx