Ważne miejsce w naszych działaniach zajmuje edukacja czytelnicza skierowana do wszystkich uczniów, poczynając od tych najmłodszych. Aby zachęcić dzieci do czytania i zaszczepić w nich zainteresowanie książką, jako alternatywą dla gier komputerowych, zorganizowałyśmy konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 „Piękna mowa moja”. Datę konkursu wybrałyśmy nieprzypadkowo, ponieważ
ROK 2014 jest ROKIEM CZYTELNIKA, a Patronat Honorowy nad tym Jubileuszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. 

Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce. Aby uczcić jubileusz 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI podejmujemy różne inicjatywy czytelnicze, jedną z nich był zorganizowany konkurs recytatorski.

Głównymi celami konkursu były: upowszechnianie poezji dziecięcej, rozwijanie uzdolnień twórczych i dosko-nalenie umiejętności recytatorskich, a także rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji i upowszechnianie kultury żywego słowa wśród uczniów.

11 lutego uczestniczące w konkursie dzieci zaprezentowały wybrane przez siebie wiersze. Komisja konkurso-wa była pod wielkim wrażeniem talentów, ekspresji i kreatywności maluchów. W oczekiwaniu na wyniki zmagań konkursowych dzieci obejrzały film fabularny „W 80 dni dookoła świata” na podstawie prozy Juliusza Verne’a

Po burzliwych obradach (ponieważ wszystkie występy cechował wysoki poziom artystyczny) jury w składzie: Grażyna Maria Dzierżanowska (Tygodnik Pułtuski) – przewodnicząca, Dorota Karkowska (Biblioteka Pedagogiczna), Joanna Sobocińska (Biblioteka Pedagogiczna) przyznało następujące  nagrody  książkowe dla każdej z grup: 

  • w kategorii przedszkolaków:
    Mariusz Andrzejewski z Oddziału przedszkolnego PSP w Płocochowie – nagroda główna,
    Piotr Wiśnik z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Pułtusku i Amelia Okońska z grupy przedszkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Pułtusku – dwa wyróżnienia,
  • Ÿw kategorii klas 1 – 3:
    Estera Szczygieł – uczennica klasy II PSP w Płocochowie – nagroda główna,
    Krystian Prusik i Patrycja Ostrowska – uczniowie klasy III Zespołu Placówek Oświatowych w Obrytem,
    Martyna Makowska – uczennica klasy II PSP w Zatorach – nagroda specjalna Organizatora.

Nagrody główne i wyróżnienia zostały ufundowane przez Pana Wojciecha Dębskiego – Burmistrza Miasta Pułtusk.
Organizatorzy i wyróżnione dzieci bardzo dziękują Panu Burmistrzowi za ten wspaniały gest. Laureaci konkursu obiecali, że ofiarowane piękne książki na pewno przeczytają z wielkim zainteresowaniem.

Pozostali uczestnicy i wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali podziękowania i pamiątkowe dyplomy. Kreacje dzieci stały na bardzo wysokim poziomie. Bardzo żałujemy, że musiałyśmy wybierać i szczególnie uhonorować tylko niektóre, bo wszystkie zasłużyły na wielkie brawa. Pokaz Mateuszka Napiórkowskiego, który wcielił się w rolę Stefka Burczymuchy, czy Kubusia Kusaka, który dał popis aktorski recytując „W aeroplanie” na długo zapadną nam w pamięć – jeszcze raz gratulujemy.
Podziękowania składamy również wszystkim nauczycielom, rodzicom i dziadkom przygotowującym dzieci do konkursu. Wykonaliście Państwo „kawał dobrej roboty”.
Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu będą mile wspominać czas u nas spędzony, a biblioteka będzie kojarzyła się im z miejscem przyjaznym, do którego zawsze warto wracać.

 Więcej zdjęć w GALERII.

 

xxx