W Tygodniu Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem Biblioteka Inspiruje, odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli, którzy wielokrotnie już poszerzali swoje umiejętności manualne na cyklicznych spot-kaniach twórczych, organizowanych przez naszą placówkę (z myślą o ubogacaniu warsztatu zawodowego pedagogów). Poziom trudności oferowanych przez nas metod pracy wzrasta ze spotkania na spotkanie. Tym razem wykorzystałyśmy zaangażowanie i fascynację utalentowanych pań nauczycielek, organizując w piątek, 13 maja, spotkanie przybliżające wykonanie ozdób koronkowych – frywolitek. Poprowadziła je Pani Iwona Chojecka - wielka pasjonatka rękodzieła artystycznego, posiadająca imponujący dorobek twórczy, de facto stała uczestniczka bibliotecznych spotkań warsztatowych.
Kilka słów o nowej metodzie. Frywolitka, to rodzaj koronki artystycznej, nazywanej inaczej koronką czółenkową, wykonywanej z cienkiej nici, za pomocą specjalnych czółenek lub igieł i szydełka.
Misterna praca daje efekt wysokiej precyzji i delikatności, choć równocześnie jest niezwykle trwała.
Ze względu na duży stopień trudności i konieczność użycia ostrych narzędzi, wykonanie frywolitek na zajęciach pozalekcyjnych zaleca się absolutnie starszej młodzieży szkolnej.
Dla pokrzepienia serc i dodania otuchy przy mozolnej pracy, prowa-dząca zaprezentowała nauczycielkom bogate zbiory własnoręcznie wykonanej, niezwykle efektownej i eleganckiej biżuterii koronkowej. Darmo się dziwić słowom, że „małe cieszy”, jeśli każda z uczestniczek zapragnęła samodzielnie wykonać choć jedną serwetkę, kołnierzyk lub element biżuterii, w jaki mogłaby się przystroić… Jednak o tym będzie można pomyśleć dopiero po kolejnym, zaplanowanym już etapie szkolenia, ponieważ opanowanie podstawowych elementów frywolitki, jak słupki, pikotki, łuczki, zajęło dość dużo czasu i energii uczestniczek spotkania, a żeby pójść o krok dalej, wymagane są doświadczenie i wprawa. Jednak, jak mówią same zainteresowane: pomimo trudności - było warto!

Czyż biblioteka nie inspiruje…?