W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu wychowankowie SOSW im Anny Karłowicz w Pułtusku, przedszkolaczki z Przedszkola Miejskiego nr 4 i Przedszkola nr 3 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku oraz uczniowie klas 1-3 ze szkół powiatu pułtuskiego (Płocochowo, Obryte, Skaszewo Włościańskie, Pniewo) w dniach  4-18 lutego 2021 r. brali udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych we współpracy z Dorotą Karkowską nauczycielem bibliotekarzem Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Filii w Pułtusku pod hasłem „Działajmy razem". Głównym celem spotkań edukacyjno-profilaktycznych było zapoznanie wychowanków, przedszkolaków, uczniów z mocnymi i słabymi stronami internetu oraz przygotowanie ich do bezpiecznego zachowania się w wirtualnym świecie. Wprowadzeniem do tematu zajęć było rozwiązanie krzyżówki z hasłem "INTERNET", następnie uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne: „Korzystaj z umiarem z internetu”, "Szanuj innych w sieci”. Zaprezentowane i omówione zostały tam zasady korzystania z internetu oraz prawidłowe postawy zachowania wobec innych osób. W drugiej części spotkań uczestnicy czytali wiersze: "Mój kolega komputer" S. Karaszewskiego, "Komputery" J. Borowca i rymowanki tematyczne, układali rozsypanki zdaniowe, sylabowe, rozwiązywali szyfrowanki cyfrowo-literowe i zagadki, wykorzystując metody aktywizujące: burzę mózgów, gry dydaktyczne, mapę pomysłów. Zadania przeplatane były piosenkami karaoke w wykonaniu uczniów. Na tablicy interaktywnej rozwiązywali rebusy i odczytywali hasła. Ogromne zainteresowanie wzbudziła gra edukacyjna ,,Cyfra” czy quiz "Sieciomat” oraz wiedza i pytania konkursowe zaszyfrowane kodami QR. Podsumowaniem warsztatów były scenki sytuacyjne oraz plakat z hasłem "Stop cyberprzemocy”.
Przedszkolaczki zaś zapoznały się z podstawowymi pojęciami, które związane są z komputerem i z internetem. Poznały urządzenia, dzięki którym można połączyć się z internetem. Prezentacja multimedialna oraz bajki edukacyjne: "Owce w sieci", "Bezpieczny internet" oraz "Bez kożuszka" stały się początkiem do rozmowy na temat czyhających w sieci niebezpieczeństw. Zdobytą wiedzę z zajęć dzieci wykorzystały rozwiązując quiz "Prawda" czy "Fałsz" podnosząc w górę odpowiednie "lizaki" TAK lub NIE. Następnie wykonywały  prace plastyczne, które znalazły swoje miejsce w gablotach przedszkolnych i w bibliotece pedagogicznej. Zajęcia były nie tylko dobrą nauką ale i dobrą zabawą dla dzieci.
Dorota Karkowska, pracownik biblioteki, przygotowała również prezentację dla Rodziców w programie genially Bezpieczny internet https://tiny.pl/rpg57 oraz materiały edukacyjne dla uczniów kl. 4-8 i licealistów, które rozesłała do wszystkich placówek powiatu pułtuskiego.