W poniedziałkowe, lutowe popołudnie, w Czytelni biblioteki, odbyły się warsztaty Sensoryczne masy plastyczne - pomysły na zajęcia z dziećmi, które poprowadziła Żaneta Tkaczyk, nauczycielka SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, członek sieci współpracy i samokształcenia.

Sensoplastyka – plastyka sensoryczna, to rodzaj zajęć wpływających na stymulację zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu poprzez wykorzystanie bezpiecznych produktów spożywczych. W trakcie zajęć dzieci doświadczają ciekawych zjawisk łączenia produktów różnej faktury, mieszają je, przelewają, przesypują, przy czym są kreatywne. Jest to twórcza zabawa, która wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dzieci i dorosłych. Działalność sensoplastyczna ma także właściwości terapeutyczne: uspokaja, odpręża, rozłado-wuje napięcie emocjonalne i mięśniowe. Zajęcia z elementami sensoplastyki ułatwiają nawiązywanie kontaktu emocjonalnego oraz przyczyniają się do budowania właściwych relacji a także uczą współdziałania w grupie rówieśniczej.
Czym charakteryzują się poszczególne masy, jak ich używać i jak zrobić masę na zajęciach z dziećmi, czy domowej roboty. Zagadnienie szczegółowo omówiła prowadząca spotkanie Żaneta Tkaczyk. Uczestnicy poznali: Slime, Fluffy Slime, Piankolinę, Gniotki, Ciecz nieniutonowską, Żelkolinę, Piasek kinetyczny. Na zakończenie wszyscy nauczyciele otrzymali przepisy na szereg innych mas plastycznych.      

                                                                                                 

xxx