Interaktywny test „Łacińskie przysłowia i powie-dzenia” powstał w odpowiedzi na jeden z podstawo-wych kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2022/2023:

➡️ Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.

Test przeznaczony jest dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej, uczniów szkół średnich oraz osób dorosłych. Przygotowała go nauczyciel bibliotekarz Patrycja Siemek.

Test wzbogaca i systematyzuje wiedzę na temat przysłów i powiedzeń łacińskich, których spolszczone wersje funkcjo-nują w naszym języku na co dzień. W quizie pojawiają się także słowa i wyrażenia, z którymi często się spotykamy i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż pochodzą z języka łacińskiego. Dodatkowo pojawiają się również pytania o słynnych filozofów i inne postaci godne zapamiętania. Test przede wszystkim zwraca uwagę jak wielki wpływ miała łacina na nasz język i kulturę oraz może stanowić punkt wyjścia do przeprowadzenia zajęć na ten temat.

Quiz stworzony został z wykorzystaniem platformy wordwall i stanowi narzędzie TIK (technologie informacyjno-komu-nikacyjne), gotowe do wykorzystania zarówno w szkole jak i indywidualnego sprawdzenia wiedzy. Jego prosta i atrak-cyjna dla uczniów forma sprawi, iż przyswajanie wiedzy będzie bardziej efektywne.

Link do testu: