30 marca 2023 r. w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie w ramach preorien-tacji zawodowej, z uwzględnieniem zapo-trzebowania i oczekiwań uczniów oraz w nawiązaniu do kierunków polityki oświato-wej państwa, wyznaczonych przez Ministra Edukacji i Nauki do realizacji w roku szkol-nym 2022/2023.

Wydarzenie powstało w partnerstwie dwóch placówek: Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Filii w Pułtusku i Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku.

Spotkanie dedykowane było uczniom klas VIII szkół podstawowych powiatu pułtuskiego, którzy w najbliższym czasie, w pierwszym swoim wyborze, planują podjąć naukę w Branżowej Szkole I stopnia.

Celem spotkania było:
- zaprezentowanie młodzieży wizji zawodowej rozwoju osobistego,
- zdefiniowanie mocnych stron kształcenia zawodowego oraz
- przybliżenie specyfiki wybranych zawodów, jakich uczniowie mogą uczyć się podejmując naukę w Branżowej Szkole I stopnia.

Spotkanie przebiegało pod hasłem Jak dobrze wybrać szkołę ponadpodstawową – jak dobrze wybrać zawód? Taki tytuł nosiła też cenna merytorycznie prezentacja przygotowana i wygłoszona uczestnikom przez dyrektora CRRiP w Pułtusku, pana Janusza Borzyńskiego, prowadzącego spotkanie, a zarazem eksperta w dziedzinie szkolnictwa branżowego.

W spotkaniu uczestniczyli również znamienici goście – lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm i instytucji, współpracujący z CRRiP w Pułtusku, którzy w krótkich wystąpieniach przybliżyli uczniom specyfikę zdobywania repre-zentowanych przez siebie zawodów.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
Pani Joanna Groszkowska, reprezentująca firmę MARDOM w Lipnikach Starych,
Pani Elżbieta Olbrych, reprezentująca Salon Fryzur „Elizabeth” w Pułtusku,
Pan Krzysztof Czarnowski, właściciel firmy ROLCZAR PHU Krzysztof Czarnowski w Kleszewie,
Pan Zbigniew Golatowski, reprezentujący firmę Auto-Service. Pomoc drogowa. Zbigniew Golatowski
Pan Andrzej Krawczyk, właściciel firmy Piekarnia Andrzej Krawczyk,
Pan Zbigniew Śliwiński, właściciel firmy Zakład Usług Wielobranżowych Electrix Zbigniew Śliwiński.

Wszystkim Państwu składamy serdeczne podziękowania za ciekawe wystąpienia, zawierające istotne informacje i wskazówki udzielone ósmoklasistom oraz za poświęcony nam czas.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku, dotycząca zagadnienia Poradnictwa zawodowego.

Jesteśmy przekonani, że udział w wydarzeniu ułatwi młodym ludziom podjęcie ważnej w ich życiu decyzji – wyboru szkoły ponadpodstawowej oraz wyboru właściwego zawodu, zgodnego z ich  zainteresowaniami i preferencjami. Był to owocnie spędzony czas, zwł., że formuła spotkania stwarzała możliwość zadawania pytań z uzyskaniem szybkiej odpowiedzi na nurtujące pytania.
Ziarno zostało zasiane… i pozostało nam czekać na plon, który przyniesie niebawem. Ósmoklasiści, życzymy Wam powodzenia!