W dniu 14.04.2023 r., w ramach obchodów Dnia Ziemi, mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku. Dzieci przyszły dowiedzieć się, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz jakie proste kroki można podejmować, aby chronić naszą planetę. W trakcie lekcji omówiono znaczenie segregacji śmieci oraz utrwalono, jakie pojemniki należy stosować do różnych kategorii odpadów. W dalszej części zajęć został przeprowadzony quiz, w którym uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy na temat segregacji śmieci.

Ponadto zorganizowano dla uczniów kilka ciekawych ćwiczeń na Magicznym dywanie. Zabawy w aktywny sposób pomogły dzieciom zdobyć wiedzę z zakresu ochrony środowiska, a także zachęciły je do podejmowania działań proekologicznych w swoich domach. Jedna z zabaw uczyła segregacji śmieci. W jej trakcie nauczyciel przypomniał, jakie odpady należy skierować do pojemników o kolorze niebieskim, żółtym, zielonym i brązowym, następnie dzieci musiały przyporządkować odpady do poszczególnych pojemników na Magicznym dywanie. Inną zabawą był połów rybek. Dzieci przemierzały morskie dno, łapiąc różne gatunki ryb. W trakcie zabawy nauczyciel Monika Korpak-Leśniewska przypomniała, jak ważne jest zachowanie czystego środowiska naturalnego w morzach i oceanach oraz jakie zagrożenie czyhają na ryby i cały ekosystem morski, kiedy wrzucamy do wody śmieci. Zabawa na Magicznym dywanie była skutecznym sposobem na efektywną edukację ekologiczną.

Z obchodami Dnia Ziemi została połączona akcja siania nasionek czytelnictwa, której koordynatorem w naszej Bibliotece była nauczyciel bibliotekarz Patrycja Siemek. Uczniowie symbolicznie zasiali rzeżuchę, z której wkrótce miała wyrosnąć ich wrażliwość na przyrodę. Akcja organizowana była z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez: Nauczyciela Roku 2022, Wypożyczalnię Skrzydeł - bibliotekę ZSP w Pliszczynie oraz Pedagogicz-ną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.