W poniedziałek, 22 maja 2023 roku, gościliśmy w progach naszej Biblioteki uczniów klasy 1A Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku wraz z wychowawczynią Panią Olgą Szulecką. Mając na względzie kierunki realizacji polityki oświatowej, nauczyciel bibliotekarz Monika Korpak-Leśniewska, przygotowała lekcję – „Co by było, gdyby… nie było języka łacińskiego?”
Uczniowie podczas zajęć poznali krótką historię języka łacińskiego w Polsce, jego wpływu na współ-czesną polszczyznę, zaznajomili się z zapożyczeniami z tego języka, zrozumieli, jak wiele słów i wyrażeń pochodzi z łaciny i o ile uboższy byłby nasz język, gdyby zabrakło w naszym słowniku łacińskojęzycznych zwrotów i określeń. Każdy z wychowanków miał możliwość zapoznać się ze swoim imieniem po łacinie. Grając w memory dzieci utrwaliły w pamięci słowa pochodzenia łacińskiego. Następnie, pracując parami, uczniowie spróbowali swoich sił w tworzeniu rodzimych odpowiedników wyrazów pochodzenia łacińskiego. Dzięki kreatywności pierwszaków: autor został książkorobem, a dentystazębonaprawiaczem.
Na koniec uczniowie uczestniczyli w zabawach z wykorzystaniem Magicznej ściany, co wzbudziło ich radość i zainte-resowanie. Dziękujemy za odwiedziny.