Na temat budowy książki i wybranych etapów jej powstawania edukowała uczniów klasy IV PSP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie nauczyciel bibliotekarz Joanna Sobocińska.
Temat prosty, wręcz banalny, jednak godny uwagi. Mimo, że każde dziecko wie, co to jest książka i jak wygląda, to już nie wszyscy wiedzą, z jakich elementów jest zbudowana i jakie przeznaczenie każdy z tych elementów posiada. Dlatego budowa książki i ćwiczenie umiejętności rozpoznawania (wskazywania) poszczególnych jej elementów były tematem lekcji bibliotecznej w dniu 28 maja 2018 r., która odbyła się na zaproszenie Pani Joanny Banasiak - bibliotekarza szkolnego. Spotkanie było też znakomitą okazją do porozmawiania o znaczeniu książek, sposobach dbania o nie (w tym przechowywaniu ich w domach dzieci), a także o rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, biorąc pod uwagę zawartość książek (treść).
Oprawa/okładka, obwoluta, wyklejka, spis treści, trzon książki, karta/kartka, strona/stronica, opaska, grzbiet, kapitałka, karta tytułowa, karta przedtytułowa - to elementy, których uczniowie wyszukiwali na swoich książkach przeznaczonych do ćwiczeń, jakie mieli rozłożone na ławkach. Zadanie nie było łatwe, ponieważ nie wszystkie egzemplarze zawierały obwolutę, opaskę czy kapitałkę. Po ustaleniu, gdzie dokładnie znajduje się omawiany element, kolejni uczniowie dopasowywali właściwe napisy i umieszczali na przygotowanym przez nauczyciela prowadzącego szablonie książki (który po zakończonej lekcji został wyeksponowany w bibliotece szkolnej).
Uczniowie dowiedzieli się także, kto to jest introligator i czym zajmuje się zakład introligatorski.
Na zakończenie każdy z uczestników zajęć rozwiązał krzyżówkę, która stanowiła podsumowanie, a zarazem utrwalenie nowych wiadomości. Poprawnie wykonane zadanie ujawniło ukryte hasło: BUDOWA KSIĄŻKI. Każdy z uczniów otrzymał też upominek – kolorową zakładkę do książki, jakie prowadząca pozyskała podczas wizyty na tegorocznych IX Warszawskich Targach Książki. 

xxx