W drugi dzień wiosny wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku z nauczycielką panią Mariolą Męczyńską gościli w naszej bibliotece. Była to ich pierwsza wizyta, gdyż wcześniejsze zajęcia odbywały się w ich placówce. Powitanie wiosny połączyłam ze zwiedzaniem biblioteki. Uczennice poznały układ i działy księgozbioru, katalogi, wszystkie pomieszczenia w bibliotece (wypożyczalnię, czytelnię i pracownię multimedialną). Następnie wysłuchały wierszy i opowiadania o WIOŚNIE. Urzeczone czytaniem pełnym ekspresji i recytacją wierszy przystąpiły do rozmowy kierowanej pytaniami.

  
„Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?”

  „W jakim miesiącu witamy wiosnę?”

  „Co możecie powiedzieć o marcowej pogodzie?”

  „Co dzieje się na wiosnę w świecie roślin i w świecie zwierząt?"

Wykazały się dużą znajomością tematu i bogatym słownictwem. Obejrzały przygotowaną przeze mnie prezentację multimedialną PTAKI PRZYLATUJĄCE NA WIOSNĘ – ZWIASTUNY WIOSNY. Po takiej dawce wiosennych wiadomości odgadywały tematyczne zagadki. Następnie przystąpiły do zajęć plastycznych. Pracując w grupach malowały kwiaty, ptaki, budzącą się do życia przyrodę.
Wszystkie prace wykonane przez wychowanków z ośrodka można było obejrzeć w bibliotece.

Powitanie wiosny przebiegało w radosnej i kolorowej, prawdziwie wiosennej atmosferze. Na koniec młodzież obdarowała mnie pięknym wiosennym kwiatem, który wykonały własnoręcznie z kolorowego papieru i materiału ozdobnego. Stoi na moim biurku i budzi szczery podziw u czytelników odwiedzających bibliotekę.

Do następnego spotkania....