W dniu 06.02.2023 r. w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Uczniowie klasy IA wraz z Panią Olgą Szulecką uczestni-czyli w zajęciach pt. „Fake news czy nie fake news? – oto jest pytanie...” Celem lekcji było wsparcie edukacji informatycznej dzieci, a w szczególności kształcenie krytycznego podejścia do treści publikowanych w inter-necie. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpieczne i odpo-wiedzialnie korzystać z nowoczesnych technologii, poznali zjawisko fake newsów w internecie.

W trakcie zajęć dzieci obejrzały dwa filmy z serii „Owce w sieci”: „Białe owce” oraz „Fajerwerki”. Obrazy te unaocz-niły dzieciom jak ważne jest krytyczne podejścia do wiadomości rozpowszechnianych w internecie, wskazały na konieczność sprawdzania pojawiających się online informacji oraz uczuliły na niebezpieczeństwa płynące z inter-netu. Uczniowie nauczyli się właściwie oceniać niesprawdzone informacje. Po dużej porcji wiedzy, dzieci miały rów-nież czas na zabawę na Magicznym dywanie.
Zajęcia z edukacji medialnej przygotowała i przeprowadziła nauczyciel bibliotekarz Monika Korpak-Leśniewska.

W pułapkę fake newsów nierzadko wpadają nawet dorośli użytkownicy internetu, dlatego już od najmłodszych lat przygotowujemy uczniów do umiejętnego weryfikowania treści dostępnych w wersji online, pod którymi nikt się nie podpisuje, które mają charakter manipulacji, skłaniając dzieci do upubliczniania ich danych osobowych. Szczególnie ważne jest aby najmłodsi (najbardziej bezbronni) przedstawiciele społeczeństwa informacyjnego oprócz wiedzy teoretycznej nabyli umiejętność właściwego reagowania i weryfikowania zewsząd otaczających ich fake newsów.
Kolejną grupą, która uczstniczyła w zajęciach przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza Monikę Korpak-Leśniewską na temat fake newsów byli uczniowie klasy 0 b z PSP nr 4  w Pułtusku, którzy 10 lutego odwiedzili nas wraz z wychowawczynią Panią Kinga Witkowską.