7 marca naszą placówkę odwiedzili uczniowie klasy 0 C z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, dla których lekcję biblioteczną pt. ”Pierwsze kroki w bibliotece” poprowadziła nauczyciel bibliotekarz Patrycja Siemek.
Główne cele spotkania:
- zapoznanie z rolą biblioteki,
- prezentacja książek dla dzieci z księgozbioru BP,
- wdrażanie do nawyku dbania o książki,
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród przedszkolaków.

W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. Wielka księga supermocy, z którego dowiedzieli się dlaczego książki są tak ważne i jak atrakcyjne może być ich czytanie. Najmłodsi chętnie odpowiadali na pytania i odgadywali zagadki dotyczące biblioteki. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z książeczkami skierowanymi do ich grupy wiekowej. Chętnie oglądały bogato ilustrowane pozycje, zarówno te w języku polskim, jak i te w języku angielskim i ukraińskim (pozyskane nieodpłatnie od Fundacji Powszechnego Czytaniaw ramach akcji #KsiążkaChroni). W niezwykłą podróż wybrały się maluchy z mówiącym piórem Albik i różnotematycznymi książeczkami, jak „Świat zwierząt”, „Wrzechświat”, ...
Przedszkolaki dowiedziały się też, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz wysłuchały, jak należy dbać o książki.

W drugiej części spotkania uczniowie zwiedzili pomieszczenia biblioteki: czytelnię, wypożyczalnię oraz pracownię multimedialną, a także korzystali z niezwykle dla nich atrakcyjnej, interaktywnej pomocy dydaktycznej, jaką jest Magiczny dywan. Podczas zabaw uczniowie ćwiczyli motorykę dużą, orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. W trakcie gier sportowych, m.in. takich jak „Piłka nożna” najmłodsi mogli ćwiczyć umiejętność współpracy w grupie. Końcowe zabawy relaksacyjne, takie jak np. „Gwiazdki” wspierały skupienie i wyciszenie.

Na koniec zajęć dzieci otrzymały ulotkę Supermoc książek w domu zawierającą Dzienniczek Małego Czytelnika oraz informacje skierowane do rodziców - jak czytać z dzieckiem. Ulotki w języku polskim i ukraińskim stworzone zostały przez Fundację Powszechnego Czytania.
Przedszkolaki chętnie brały udział we wszystkich aktywnościach, a dzięki tej wizycie miały okazję przekonać się, że w bibliotece nie ma czasu na nudę.