Jest ciepły majowy dzień. Wczesnym rankiem wyruszamy do stolicy na IV WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI 16-19 maja 2013 r. zorganizowane po raz pierwszy na Stadionie Narodowym. O godz. 9.30 jesteśmy na miejscu. Przed stadionem czekają już na nas koleżanki z ciechanowskiej biblioteki i innych placówek oświatowych. Monumentalny, niebywale ciekawy, zapierający dech w piersiach obiekt architektoniczny – stadion, uwieczniamy na fotkach dla potomnych… Otulone promieniami słońca wspinamy się po schodach, do głównego wejścia, by zarejestrować się i otrzymać od organizatora identyfikatory. Po czym udajemy się na wyższy poziom, gdzie przeglądamy eksponowane przez wydawców (w tym roku jest ich aż 500) publikacje. Chodzimy od stoiska do stoiska i zapoznajemy się z ofertą prezentujących się wydawnictw. Rabaty duże i wiele cennych książek, warto by zakupić do biblioteki i przeczytać. Ale cóż, ograniczenia finansowe powstrzymują nas od inwestycji... Nadmienić trzeba, że równocześnie przygotowanych jest ponad 600 wydarzeń towarzyszących targom. Można udać się na lekcję patriotyzmu dla najmłodszych lub pójść na spotkanie z twórczością Juliana Tuwima (warsztaty plastyczne połączone z czytaniem wierszy). Uff, kalendarium pęka w szwach. Jaka szkoda, że możemy uczestniczyć w targach tylko ten jeden dzień i to tylko kilka godzin...
Wśród gości, którzy odwiedzą Polskę, są m.in. Katalończyk Jaurne Cabre, autor powieści „Wyznaję”, Francuz Bernard Minier, autor znakomitych kryminałów - „Bielszy odcień śmierci”. Swoje książki podpiszą polscy autorzy, m.in. Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, Jerzy Stuhr, Juliusz Machulski i wiele innych znakomitości.
Nasza wyprawa nie kończy się na targach. Spacerując Nowym Światem udajemy się do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy przy Rynku Starego Miasta. Pani Kustosz oprowadza nas po wystawie poświęconej Adamowi Mickiewiczowi, ukazując z erudycją postać Poety, jego środowisko, rodzinę, działalność polityczną i twórczość literacką, pokazując pamiątki zgromadzone z ówczesnego okresu.

Tak minął czwartkowy dzień... Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w targach w kolejnych dniach i obejrzenia wystawy poświęconej naszemu wielkiemu poecie. Co widziała i spisała - Dorota Karkowska nauczyciel bibliotekarz.

xxx