14.10.2013 r. wybraliśmy się grupą 25 osobo-wą do Garncarskiej Wioski w Kamionce. Wioska ta powstała w 2007 r. Świadczy usługi
i wykonuje produkcję opartą na starych, giną-cych już zawodach rzemieślniczych i zwycza-jach regionalnych. Położona 5 km za Nidzicą urzeka małymi ogrodami, oczkami wodnymi, roślinnością, czystym powietrzem i zdrową żywnością. To właśnie tutaj powstają m.in. ceramiczne garnki, papier czerpany i lalki ubrane w ludowe stroje. Tu odbywają się wesela mazurskie, jarmarki-festyny ludowe, na których twórcy ludowi prezentują swoje prace. W wiosce, w miejsce starych budynków powstały nowe, wybudowane ze starej cegły po rozbiórce. W jednym z nich mieszczą się obecnie warsztaty rzemieślnicze starych zawodów, a wielki namiot służy za centrum
edukacyjne. Kolejny budynek to stara wiejska stodoła, w której znalazł miejsce wiejski amfiteatr, w następnym kuźnia, dalej pracownia garncarska i krawiecka. Garncarska Wioska tętni  prawdziwym życiem. To nie tylko przedsiębiorstwo, które zatrudnia osoby długotrwale bezrobotne, ale i centrum szkoleniowo-konferencyjne, a także centrum kultury.

Doceniono pomysłodawców, założycieli, ludzi pracujących na rzecz tej wioski i nagrodzono wieloma dyplomami, w tym dyplomem Piękniejsza Polska”. Wielu gości z różnych stron kraju przybywa tu aby przez chwilę móc poczuć autentyczny, ludowy charakter wiej-skiego życia. My także oprócz zwiedzania wioski, mogliśmy jeszcze czerpać i ozdabiać papier, smakować domowego drożdżowego ciasta, piec kiełbaski w ognisku.


I tak oto minął Dzień Edukacji Narodowej, przygotowany przez koleżanki z ciechanowskiej biblioteki. Bardzo dziękujemy organizatorom za tę udaną imprezę plenerową, która przyczyniła się do poznania urokliwego miejsca jakim jest Kamionka.