Wolfenbüttel to piękna miejscowość w Dolnej Saksonii. Związana jest z nią córka króla Zygmunta Starego i Bony Sforza – Zofia. Królewna wyszła za mąż za księcia Brunszwiku – Henryka II. Zofia przeniosła do Wolfenbüttel wiele kulturalnych wartości ze stojące-go w XVI w. na najwyższym europejskim poziomie Krakowa. Kupowała w Polsce cenne książki oraz obdarzała rodzinę męża wartościowymi dziełami sztuki. Doradzała pasierbowi – Juliuszowi, który popierał założenie uniwersytetu w Helmstedt czy biblioteki w Wolfenbüttel. W książnicy tej znajduje się ok. 1600 polskich dzieł z XVI w.  

Na zaproszenie dr Izabeli Lachowskiej, właśnie z Wolfenbüttel przybył do Pułtuska 14. 09. 2019 roku Krzysztof Tadeusz Wysocki, były nauczyciel. Krzysztof Wysocki przyszedł na świat 13. 08. 1952 w Szczecinku, jako syn lekarza i pielęgniarki. Tam też ukończył szkołę podstawową i zdał maturę w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Elżbiety. W okresie szkolnym i później uprawiał sport wyczynowo. Jest morsem. Absolwent AWF w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1982-86 uczył wychowania fizycznego w Skwierzynie, Zajmował się także działalnością trenerską. W miejscowym Domu Kultury prowadził sekcję szachową. W 1982 r. ożenił się z Marią, która dała mu syna Kamila. Syn wraz z żoną Min zamieszkał na Tajwanie. Z pracy w zawodzie nauczyciela pisarz czerpał dużo satysfakcji. Chude lata na pensyjce nauczycielskiej skłoniły Wysockiego do ucieczki na Zachód. Po krótkim pobycie w Szwecji wyemigrował do Niemiec. Mając niemieckie korzenie otrzymał obywatelstwo tego kraju. Obok sportu pan Wysocki zajmuje się także pisarstwem.

W 2017 roku nakładem wydawnictwa Poligraf opublikował książkę pt. Łzy życia. Edycja, pomimo trudnej i bolesnej problematyki, zyskała uznanie wśród czytelników. Pewien znawca książek podzielił się na forum opinią, że być może jest to powieść wybitna. Ten utwór to dramat. Ukazuje rozmaite stadia ludzkiej natury, jak również całą gamę emocji, które partnerują relacjom interpersonalnym. W niniejszej powieści można znaleźć elementy kryminału, melodramatu, powieści psychologicznej, obyczajowej, podróżniczej, czy science fiction.  Powieści także nie są obce zagadnienia aksjologiczne. Dzieło uczy, że każdemu należy dać drugą szansę, i na odwrót, obdarzony nią jest w stanie stanąć na wysokości zadania i definitywnie zmienić swoje życie. Miłość siostrzano – braterska może przynieść piękne owoce. Sympatie damsko – męskie potrafią nadać życiu sens i  ogrzać ten zimny świat. Poświęcenie dla drugiego, choćby najmniejszego człowieka,  nadal stanowi pozytywną ideę.

Spotkanie autorskie Krzysztofa Tadeusza Wysockiego zorganizowała Dorota Karkowska koordynator sieci współpracy i samokształcenia w Bibliotece Pedagogicznej w Pułtusku. Słuchacze tym razem spotkali się w niezwykle urokliwym miejscu Domu Polonii gdzie historia łączy się ze współczesnością. Nasz gość zwiedził część zamku. Odwiedził komnatę, z której Napoleon Bonaparte obserwował bitwę pod Pułtuskiem. Podzielił się z oprowadzającymi go po zamku ciekawostkami na temat  cesarza i Marii Walewskiej.

Z Dorotą Karkowską współpracowały nauczycielki: Danuta Echalik, Barbara Echalik-Linka oraz dr Izabela Lachowska. Oprawą muzyczną i utrwaleniem spotkania na zdjęciach zajęły się Joanna Banasiak oraz Joanna Sobocińska. Wieczór autorski nie mógł odbyć się bez naszych drogich słuchaczy: dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, w tym także emerytowanych, wychowawców oraz przyjaciół biblioteki pedagogicznej. Gość z Wolfenbüttel nawiązał dobry kontakt z audytorium. Odpowiadał na pytania, dyskutował, pod koniec wpisywał dedykacje do zakupionych książek.

Zachwycony Pułtuskiem, a zwłaszcza Domem Polonii i zafascynowany uroczą publicznością zapragnął odwiedzić nas w przyszłości ponownie.

 

xxx