Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Puł-tusku włączyła się po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK 2021. Hasłem przewodnim akcji było: CZYTANIE WZMACNIA.

Placówki oświatowe z powiatu pułtuskiego, które nie zgłosiły udziału w tym przedsięwzięciu otrzymały od biblioteki materiały przesłane przez Organizatora Nocy Bibliotek (link do filmu "Operacja: Człowiek w czerni”, gry online „Czytanie wzmacnia”).
Ponadto Dorota Karkowska nauczyciel bibliotekarz i koordynator akcji wykonała i przesłała biblioteka-rzom szkolnym prezentację w programie genially: https://view.genial.ly/615b039d2b4cdf0ddc027613/interactive-image-czytanie-wzmacnia-2021, która zawierała mater-iały i ćwiczenia interaktywne, techniki szybkiego czytania, ćwiczenia oczu przed czytaniem, trening czytania ze zrozumieniem dla młodzieży i dorosłych, co jeść żeby sprawniej czytać czy ćwiczenia z książką.
Na sobotnie popołudnie pułtuska biblioteka pedagogiczna przygotowała dla swoich Czytelników dodatkowe atrakcje, a mianowicie MORSKIE PRZYGODY. Morska tematyka jest bardzo ciekawa i inspirująca, chociażby za sprawą serii filmów Piraci z Karaibów czy innowacyjnego urządzenia edukacyjnego - magicznego dywanu, znajdującego się w bibliotece, a pozwalającego na naukę przez zabawę. Wychowankowie SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, którzy w tym dniu przybyli do biblioteki wraz z nauczycielami ochoczo i zapałem wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Po drodze napotkali szereg niełatwych zadań do wykonania (naprawa dziurawych żagli, łapanie ryb, bieganie z jednej burty na drugą, uważając na turlające się po pokładzie beczki itp.) Uczestnicy musieli ponadto odszyfrować zakodowane kodami QR polecenia, a było ich cztery. Odczytanie szyfru powodowało przejście do kolejnego etapu gry. W butelce, która była ukryta na bezludnej wyspie znajdowała się  informacja z mapką, gdzie szukać skrzyni ze skarbami. Ale zanim marynarz Tomek i jego załoga przystąpili do szukania pirackiego SKARBU wsłuchiwali się w opowiadania o tematyce morskiej. Prezentowaniu towarzyszył wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru kamishibai i lektorkom: Joannie Sobocińskiej i Patrycji  Siemek. Wrażenie potęgowało wieczorne śpiewanie szant czyli żeglarskich piosenek. Pogadanka na temat czytania i ulubionych książek oraz rozwiązywanie zagadek i krzyżówek zakończyły sobotnią NOC BIBLIOTEK.

Pomieszczenia biblioteki odwiedzali również rodzice z dziećmi i miłośnicy starych książek. Regał oznaczony napisem BOOKCROSSING przed wejściem do wypożyczalni zapełniał się książkami i za moment świecił pustkami. Ta forma wymiany od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem a szczególnie w NOC BIBLIOTEK.

Do zadań i zabaw związanych z Nocą Bibliotek aktywnie włączyli się uczniowie PSP nr 4 z klasami sportowymi w Puł-tusku, którzy przeżyli fantastyczną piracką przygodę, wykonując wcześniej samodzielnie okręt z kartonów. Wyobraź-nia dziecięca pozwoliła uczniom wybrać się w prawdziwy piracki rejs na głębokie morza... AHOJ WILKI MORSKIE!

Również uczniowie z Zespołu Szkół Oświatowych w Obrytem włączyli się do akcji i w sobotnie popołudnie, korzystając z materiałów edukacyjnych zawartych w ww. prezentacji genially, świetnie bawili się i uczyli. Zdjęcia pięknie oddają klimat spotkania.