Nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele emeryci oraz pracownicy administracji Biblioteki Pedagogicznej w Dniu Edukacji Narodowej wybrali się do  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Coroczne wycieczki w różne zakątki Polski mają na celu poznawanie historii i kultury naszego kraju oraz zasłużonych dla niego postaci. W tym roku postanowiliśmy przybliżyć sobie postać Józefa Piłsudskiego dlatego też obraliśmy za cel Sulejówek, gdzie w latach  1923-1926, w dworku Milusin, mieszkała rodzina Piłsudskich.
Nieopodal dworku wybudowany został nowoczesny budynek muzeum, którego otwarcie obyło się w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - 14 sierpnia 2020, z udziałem pana prezydenta Andrzeja Dudy. Muzeum biograficzne współprowadzone jest przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od samego początku malowniczo położony Sulejówek zrobił na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie. Miejsce, szczególnie w jesiennej scenerii okazało się tak piękne, iż nic dziwnego, że spodobało się samemu Marszałkowi.

Najpierw zwiedziliśmy podziemną wystawę główną pt. „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Pani przewodnik z wielkim zapałem i pietyzmem opowiadała naszej grupie o wszystkich etapach życia Marszałka. Poszczególne części wystawy oddzielały progi w kolorze złota z aktualnym zdjęciem i pseudonimem Piłsudskiego z danego okresu życia, czyli:
 Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek. Życie tego narodowego bohatera urodzonego w zaborze rosyjskim było niezwykle burzliwe i naznaczone wieloma trudnościami. Od najmłodszych lat działał przeciw zaborcom, jego zasługi w walce o niepodległą Polskę stały się nieocenione, a on sam pozostał legendą i wzorem dla wielu. Wystawa posiada wiele pamiątek związanych z Piłsudskim, np. koszula do chrztu, fotografie z rodzinnych albumów, czy buława, którą otrzymał Piłsudski gdy został pierwszym Marszałkiem Polski. Spędziliśmy długie godziny na zwiedzaniu wystawy i zapoznawaniu się z nieznanymi nam dotychczas ciekawostkami z jego życia. 

Drugim punktem wycieczki był Dworek Milusin mieszczący się nieopodal nowego gmachu muzeum. Dworek położony jest na zalesionym terenie, a wokół budynku znajduje się ogród. Miejsce w porze jesiennej prezentowało się niezwykle malowniczo i sprawiało wrażenie jakby zatrzymał się tam czas. Nasza grupa wycieczkowa przeniosła się więc o ponad sto lat wstecz i miała okazję zobaczyć jak wyglądał wystrój domu w ówczesnych czasach. Dostępny do zwiedzania był parter dworku. Niestety większość przedmiotów znajdujących się w środku została utracona już po II wojnie światowej, jednak pracownicy muzeum próbowali wiernie odwzorować wystrój domku i umieścili tam przedmioty pochodzące z lat 20 XX wieku, dlatego wnętrza prezentują się pięknie i klimatycznie. Za to schody, szyby i podłogi są tymi, które pamiętają czasy rodziny Piłsudskich. Ten wyjątkowy dworek zrobił duże wrażenie na uczestnikach wycieczki.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na poczęstunek, miłe rozmowy i życzenia z okazji DEN. Nadmienić warto, że te uroczyste chwile odbywały się w niezwykle urokliwym miejscu – restauracji „U Dziadka” w Sulejówku. Pani dyrektor Grażyna Brzezińska przyznała wyróżnienia w uznaniu za zasługi edukacyjne oraz odniesione sukcesy w pracy pedagogicznej. Otrzymały je m.in. dwie nauczycielki naszej biblioteki. Te chwile pozostaną na długo w naszej pamięci, a życie Józefa Piłsudskiego będzie dla nas inspiracją do krzewienia postaw patriotycznych i pracy na rzecz oświaty.

xxx