Tydzień Bibliotek 2025 pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2025 Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku, w dniu 16 maja, zorganizowała wyjątkowe, ekologiczne zajęcia edukacyjne pt. „Zielona Biblioteka – warsztaty ekologiczne”. W lekcji uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pułtusku pod opieką nauczycielki Ilony Pierzchały. Zajęcia poprowadziła nauczyciel bibliotekarz Monika Korpak-Leśniewska, która przybliżyła dzieciom temat bioodpadów i troski o środowisko naturalne.
Celem warsztatów było rozwijanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, kształtowanie pozytywnych nawyków związanych
z segregacją odpadów oraz pokazanie, że biblioteka to miejsce, gdzie można nie tylko czytać książki, ale także uczyć się poprzez działanie, zabawę i kontakt z naturą.
Program zajęć obejmował:
- Rozmowę na temat bioodpadów – dzieci uczyły się, czym są odpady biodegradowalne i jak je rozpoznać. Z pomocą ilustracji wspólnie ustalaliśmy, co można wrzucić do brązowego pojemnika.
- Sadzenie szczypiorku – dzieci samodzielnie przygotowały swoją doniczkę, wsypały: keramzyt, kompost i ziemię i wysiały nasiona szczypiorku. Było to nie tylko działanie ekologiczne, ale też rozwijające zmysły i motorykę małą.
- Kolorowanki ekologiczne – uczestnicy wykonali ilustracje przedstawiające pojemniki na odpady i przyjazną przyrodzie sałatkę.
- Zabawy na Magicznym Dywanie – na zakończenie dzieci grały w gry edukacyjne dotyczące segregacji śmieci, rozwijając przy tym refleks, spostrzegawczość i umiejętność pracy w grupie.
Warsztaty odbywały się w przyjaznej i radosnej atmosferze. Dzieci wykazały się ogromną ciekawością i entuzjazmem, chętnie angażowały się w każdą aktywność. Na zakończenie uczestnicy otrzymali podziękowanie za udział. Klasa zabrała również swoją doniczkę z posianym szczypiorkiem do szkoły.
Zajęcia były nie tylko okazją do nauki i zabawy, ale również do budowania pozytywnego wizerunku biblioteki jako miejsca otwartego, inspirującego i bliskiego dzieciom, także tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielce Ilonie Pierzchale za udział w warsztatach!
Cieszymy się, że w naszej bibliotece mogliśmy razem uczyć się, działać i… po prostu być. 🌱














