20 czerwca 2017 r., w ostatnim dniu wiosny, w Amfiteatrze Domu Polonii w Pułtusku odbył się piknik czytelniczy zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pułtusku przy współpracy Miej-skiego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integra-cyjnymi w Pułtusku, bibliotek szkolnych z terenu powiatu pułtuskiego i Pułtuskiej Biblioteki Pu-blicznej im. Joachima Lelewela.
„Każdy z nas ma dziś ze sobą książkę i w ten sposób zaznaczy swój udział w akcji, w akcji promującej czytelnictwo i biblioteki [...] Mam nadzieję, że akcja MY CZYTAMY, CZYTAJ Z NAMI zainicjuje modę na czytanie i pokaże, że jest to fajny sposób na spędzanie wolnego czasu. Wg badań ponad 63 % Polaków nie czyta książek. Udowodnimy, że tak nie musi być…” – powiedziała prowadząca spotkanie Dorota Karkowska z Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku - koordynator sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli. Przed zgromadzoną licznie społecznością uczniowską z 14 placówek oświatowych, nauczycielami bibliotekarzami i miłośnikami książek zaprezentowały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 4 pod kierunkiem Teresy Sepełowskiej i Moniki Chrzanowskiej. Recytując wierszyki, tańcząc poleczkę i śpiewając piosenkę Idzie lato wprowadziły nas w prawdziwie wakacyjną atmosferę.
Uczniowie z PSP w Obrytem scenką „Witajcie w naszej bajce” pod kierunkiem p. Wiesławy Śliwki przenieśli nas do niezwykłej krainy książek, zaś uczniowie z PSP w Strzegocinie pokazali współczesną wersję „Czerwonego kapturka”. W ten uporządkowany literacko układ wkradły się współczesne piosenki, elementy tańca nowoczesnego, hip-hop, breakdance, disco dance, które sprawiły, że historia o Czerwonym Kapturku rozbawiła wszystkich zgromadzonych w Amfiteatrze. Pani Anna Skorupska - opiekun „strzegocińskich” uczniów - dała popis swoich umiejętności aktorskich.
Po części artystycznej wszyscy uczestnicy akcji mieli do wyboru dwie formy czytelniczej aktywności - jedni czytali książkę, którą ze sobą przynieśli, inni odwiedzali ławeczki pisarza. Ławeczka Józefa Conrada, przygotowana przez Pułtuską Bibliotekę Publiczną, zgromadziła niemałą rzeszę czytelników wsłuchujących się we fragmenty Jądra ciemności.
Natomiast uczniowie Aleksandra Jaworska i Sebastian Pęk z ZSZ im. Jana Ruszkowskiego, pod czujnym okiem Anny Świerczewskiej i Doroty Sobocińskiej, przygotowali krótkie inscenizacje poetyckie, nawiązujące do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Teatrzyk  kamishibai  to kolejna niemała atrakcja dla najmłodszych czytelników przygotowana przez organizatora imprezy - Bibliotekę Pedagogiczną w Pułtusku. Dzięki temu dzieci poznały inną formę literackiej aktywności.
Piknik z książką był możliwy dzięki uprzejmości Pana Michała Kisiela – Dyrektora Domu Polonii w Pułtusku. W ten upalny dzień nie tylko udzielił uczestnikom gościny, ale również zadbał o poczęstunek szklanką pysznej lemoniady. Sprzęt nagłaśniający udostępniła Pani Dyrektor Izabela Sosnowicz-Ptak i Stanisław Rudnicki z Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.
Cała impreza była miłym wydarzeniem, które z pewnością przyczyni się do promocji czytania.

Placówki oświatowe powiatu pułtuskiego, które brały udział w akcji czytelniczej MY CZYTAMY, CZYTAJ Z NAMI:

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku

Miejskie Przedszkole nr 4 z Oddziałam Integracyjnymi w Pułtusku

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Obrytem

Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł. Jana Pawła II w Płocochowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku

Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzegocinie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Świeszewie

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej Pułtusku

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Gzowie

SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku

Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku

Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku

Zespół  Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku

Więcej fot. z imprezy można zobaczyć w GALERII.