Polskie symbole narodowe

Symbole narodowe są wyrazem czci i szacunku dla Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. Polacy zawsze byli patriotami, choć wydaje się, że w obecnych czasach nie jest to takie oczywiste. Nie manifestują tego na co dzień, jak to bywało w II Rzeczpospolitej lub w innych krajach, nie tylko europejskich. Czy zatem trzeba uczyć nasze dzieci patriotyzmu? >> Przeczytaj artykuł.

Godło, flaga i hymn są symbolami naszego kraju, do których należy odnosić się z szacunkiem, ale tez przestrzegać pewnych zasad. Trzeba wiedzieć, że mają one pierwszeństwo przed każdym innym znakiem np. miast czy stowarzyszeń.

Flaga

Flaga Polski to dwa równoległe pasy równej długości. Górny biały bierze początek od herbowego Orła, a dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.

• Flagę wywieszamy tylko z okazji uroczystości państwowych, możemy też uczcić ważne wydarzenia prywatne.
  • Zwykli obywatele nie powinni używać flagi z godłem. Jest ona zastrzeżona dla podmiotów określonych w ustawie np. placówek dyplomatycznych.
  • Wywieszając flagę musimy pamiętać, aby była czysta i wyprasowana oraz dobrze przymocowana, tak by nie uległa zerwaniu.
  • Jeśli używamy flagi papierowej, powinniśmy ją zniszczyć w sposób godny, a nie po prostu wyrzucać na śmietnik.
  • Powinniśmy zwracać uwagę na właściwą kolejność barw. Jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien się znajdować po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Godło

Godło Polski to Orzeł Biały (nazwę piszemy wielkimi literami). Dokładnie mówiąc jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Jest to jeden z najstarszych w świecie herbów. Nie został zmieniony przez ponad 700 lat. Zmieniały się tylko kształty tarczy herbowej i samego Orła oraz brakowało korony w czasach PRL.

Artystyczne przetworzenie godła oraz flagi nie powinny ich ośmieszać. Nie umieszcza się ich też na serwetkach, chusteczkach, kubkach i innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia, a potem wyrzucanych.

Hymn

Hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego” jest najmłodszym z naszych symboli narodowych. Słowa napisał Józef Wybicki do nieznanej melodii dla żołnierzy Legionów Polskich formowanych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Pieśń ta stawała się hymnem Polski od zarania niepodległości w 1918 roku. Do konstytucji została jednak wpisana jako hymn dopiero w 1976 roku.

Podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego musimy zachować spokój i powagę. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy.

Poznajemy polskie symbole narodowe

Patriotyczne łamigłówki i krzyżówki

1. Wykorzystanie kodów QR.

Jest wiele aplikacji na telefon oraz tablet, które odczytują kody QR. Może to być na przykład Lightining QR.

Same kody QR można również łatwo stworzyć wykorzystując np. program >> https://www.qrcode-monkey.com/

Jak możemy wykorzystać kody QR? Po prostu ukrywamy pod kodem wyrazy i zdania, które dziecko odczytuje telefonem lub tabletem i uzupełnia w ten sposób ćwiczenie.

>> Pobierz kartę pracy.

1. Krzyżówka NASZA OJCZYZNA

Gotowa krzyżówka do druku dla całej klasy.

>> Pobierz krzyżówkę

1. Zaszyfrowane symbole narodowe.

Takie łamigłówki, krzyżówki i wykreślanki możesz pobrać po zapisie na Newsletter Szkolnych Inspiracji.