W ramach Programu Przysposobienia do Pracy uczniowie SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku mogli zrealizować praktykę zawodową w naszej placówce. 
Celem przedsięwzięcia było wspieranie uczestników projektu w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności, ułatwiających rozwój osobisty, a przez to zwiększenie możliwości zatrudnienia na bardzo trudnym, nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, rynku pracy. W rozmowie z panią Mariolą Żebrowską, opiekunką grupy, udział w praktykach w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju osobistego jej wychowanków. Wpłynął m.in. na rozwój samodzielności w ich życiu codziennym, na poprawę umiejętności społecznych, szczególnie w nawiązywaniu stosunków interpersonalnych z uczniami, nauczycielami, pracodawcami. Zaobserwowano wzrost kompetencji tych młodych ludzi oraz umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych czynności prac porządkowych. Uczniowie podczas działań praktycznych myli okna, regały książkowe, uczyli się konserwować powierzchnie płaskie. Sprawdzali ustawienie przekładek do książek w poszczególnych działach, utrwalając przy tym alfabet i zapamiętywanie cyfr na podstawie Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Segregowali i pakowali archiwalne roczniki periodyków według numeracji i daty ukazania się czasopisma. Zajmowali się konserwacją i naprawą zniszczonych książek. Zapoznali się z obsługą wybranych urządzeń biurowych jak: kserokopiarka, laminator, gilotyna. Poznali zasady kulturalnych zachowań między ludźmi, utrwalili stosowanie zwrotów grzecznościowych w odpowiednich sytuacjach (wg zasad savoir-vivre).

Wszystkim uczniom SOSW w Pułtusku, przysposabiającym się do wykonywania pracy zawodowej, Zespół Biblioteki życzy powodzenia w życiu prywatnym, radości i spełnienia marzeń oraz otrzymania zatrudnienia na miarę ich możliwości, umiejętności i pasji.

 
                                                                                           *      *      *      *      *      *      *      *      *      *      *


Wychowankowie SOSW im. Anny Karłowicz  wraz z nauczycielką panią  Mariolą Żebrowską przybyli do biblioteki w grudniowy dzień, by wszystkim pracowni-kom złożyć życzenia bożonarodzeniowe i wręczyć własnoręcznie wykonany prezent – piękną choinkę, misternie zrobioną z makaronu (muszelek), pomalo-wanych na zielono, przyozdobioną łańcuchami i maleńkimi bombkami, która zdobi teraz pomieszczenie czytelni. Razem ze stojącą w rogu czytelni, dużą choinką, budzi podziw u czytelników. Świąteczny nastrój  zawitał i do nas.
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

xxx