Jednym z największych i najbardziej uroczyście obchodzonym świętem osadzonym w tradycji chrześcijańskiej jest przepełnione symboliką Boże Narodzenie. Główne miejsce w izbie zajmował stół nakryty białym obrusem, pod który wkładano siano na pamiątkę narodzin Jezusa w żłobku. Dekorację pomieszczeń stanowiły zielone gałązki podłaźniczek, choinki, lśniące i kolorowe ozdoby. Przedmioty te uznawano za symbol życia, szczęścia i nadziei. Miały przynieść dobro-byt gospodarzom i chronić przed urokami. Pozostawiając przy wigilijnym stole wolne miejsce dla nieobecnych wyrażano serdeczną pamięć i życzliwość dla ludzi. Pierwsza gwiazdka na niebie (na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej) obwieszczała czas zasiadania do stołu. Przełamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń było gestem przyjaźni i darowania sobie win i krzywd. Zestaw potraw wigilijnych uwzględniał wszystkie płody rolne i leśne, lecz wyglądał różnie w poszczególnych regionach Polski. Po wieczerzy przychodził czas na oglądanie prezentów i rodzinne śpiewanie kolęd. Te i podobne treści bożonarodzeniowe można wysłuchać w nagra-niu przygotowanym przez nauczyciela bibliotekarza Dorotę Karkowską. Prezentacja została przesłana do (podanych niżej) powiatowych i gminnych placówek oświatowych i była wartościowym materiałem edukacyjnym, który zainteresował słuchaczy oraz  pogłębił wiedzę dotyczącą naszej tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.

Przedszkole Miejskie Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku
Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku