Kładąc nacisk na kształtowanie podsta-wowych kompetencji kluczowych wśród uczniów placówki oświatowe stosują różnorodne metody pracy, wykorzystu-ją ciekawe narzędzia aktywności dydak-tycznej, aranżują sytuacje sprzyjające rozwojowi dzieci i młodzieży. Co zasłu-guje na ogólne uznanie.

 

Wspierając szkoły w ich działaniach, nauczyciel bibliotekarz Monika Korpak-Leśniewska przygotowała prezentację w nawiązaniu do Dnia Rozwiazywania Krzyżówek, przypadającego na dzień 21 grudnia, do wykorzystania podczas zajęć w szkole, jak również w czasie wolnym.

Geneza święta:

Pierwsza krzyżówka została opublikowana 21 grudnia 1913 roku na łamach „New York World”, w niedzielnym dodatku „Fun”. Pomysłodawcą jej był Amerykanin Arthur Wynne, pracownik „działu sztuczek i kawałów”. Pomysł spotkał się z tak dużym entuzjazmem ze strony czytelników, że w 1924 r. ukazała się książka „Crossworld puzzle”, zawierająca wybór 50 krzyżówek opublikowanych dotychczas w „Fun” i z miejsca okazała się bestsellerem. W ciągu miesiąca rozeszła się w nakładzie przeszło pół miliona egzemplarzy. W kilka miesięcy potem nowinka trafiła do Brytyjczyków, którzy rozprzestrzenili ją na inne kraje Europy. Dnia 31 stycznia 1925 roku w „Kurjerze Warszawskim” ukazała się pierwsza polska krzyżówka. Z czasem pojawiły się też czasopisma poświęcone wyłącznie temu rodzajowi rozrywek umysłowych, nad którymi łamią sobie głowy miliony ludzi na całym świecie.

Na pamiątkę opublikowania pierwszej krzyżówki dzień 21 grudnia jest uważany za Dzień Rozwiązywania Krzyżówek.

Życzymy dobrej zabawy!


Link do prezentacji:   https://tiny.pl/w1t1z

 

xxx