1 czerwca 2017 r. w dniu pobijania rekordu czytania odbyło się spotkanie z przedszkolakami z pułtuskich przedszkoli. Dzieci miały okazję poznać teatr Kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika opowiadania i głośnego czytania, gdzie z drewnianej skrzyneczki dzieci oglądają ilustracje i słuchają tekstu bajki.  Przedszkolaki i nauczyciele po raz pierwszy spotkali się z taką formą czytania.
„Legenda o Skarbniku” porusza dwa kluczowe zagadnienia:  wartości - jakimi są: wartości rodzinne, odpowiedzialność, uczciwość, wiara w siebie oraz śląskość. Uczestnicy słuchali i oglądali opowieści o Jorgusiu, osieroconym chłopcu, który jedyną szansę poprawy losu rodziny widzi w pracy w kopalni. Następnie wsłuchiwali się w historię zagubionego pieska Marudka. Opowiadanie stanowiło doskonały pretekst do rozmów i dyskusji na wiele ważkich tematów: doniosłej roli zwierząt domowych, opieki nad pupilami, roli przyjaźni, zdolności przebaczania i innych… Okazuje się, że mówienie o zwierzętach może stać się dla dziecka alegoryczną informacją, dzięki której zachowania wobec zwierząt przenosi i rozumie w kontekście świata ludzkiego. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Dorota Karkowska.