„DZIECI W PATOSIECI” pod takim hasłem odbyła się konferencja edukacyjna zorganizowana przez portal Onet Kobieta i Uniwersytet SWPS  w Warszawie, w dniu 18 maja 2018 r. Głównym założeniem organizatorów było przekazanie rzetelnych informacji na temat zagrożeń w sieci oraz sposobów ich przeciwdziałania, zarówno młodym użytkownikom, nauczycielom jak i wszystkim osobom zainteresowanym omawianą tematyką.

Cyberbullying, seksting, grooming, hejt – to zaledwie kilka wyrafinowanych form przemocy, które nie pozostawiają śladów na ciele, za to trwale odbijają się na kondycji psychicznej, zwłaszcza młodzieży. Kolejni, o wysokich kompetencjach, prelegenci zwracali uwagę, jak rodzice, nauczyciele i wychowawcy mogą rozpoznawać zagrożenia i chronić nastolatków... Podpowiadali, w jaki sposób młodzież sama może chronić się przed zagrożeniami w sieci…

Michał Pozdał – psychoterapeuta i seksuolog, Małgorzata Ohme – psycholog dziecięcy i psychoterapeuta rodzinny, redaktor m.in. portalu Onet.pl, Małgorzata Wójcik –  dr nauk społecznych w zakresie psychologii, Maciej Kępka – specjalista m.in. ds. edukacji w programie Dziecko w Sieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - to osoby rozpoznawalne w kręgach specjalistów zajmujących się zagadnieniem cyberprzemocy szkolnej i jej zapobieganiem wśród grup rówieśniczych. Dysponują szerokim spektrum wiedzy na temat zagrożeń w sieci, jakie czyhają zwłaszcza na młodych użytkowników. Prowadzą badania, posiadają liczne obserwacje i bogate doświadczenie na temat przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W konferencji uczestniczyła nauczyciel bibliotekarz Joanna Sobocińska, która chętnie pozyskuje i dzieli się zdobytą wiedzą, inwestując ją w uczniów, zwłaszcza tych młodszych, w myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie, …”

xxx