Tegoroczna ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2020 przebiegała pod hasłem "Klimat na czytanie". Organizator akcji przesłał pułtuskiej bibliotece link i hasło do filmu oraz plakaty, które zostały rozesłane do placówek oświatowych powiatu pułtuskiego by zachęcić ich do aktywnego włączenia się w akcję. Udział w przedsięwzięciu, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną, zadeklarował SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, PSP im. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
w Przewodowie Poduchownym, PSP im. bł. Jana Pawła II w Płoco-chowie.
Celem działań było rozwijanie kompetencji czytelniczych i przy-rodniczych z wykorzystaniem komunikatorów Internetowych
i interaktywnych stron Internetowych
.
Wychowankowie i uczniowie wysłuchali przesłanych przez Dorotę Karkowską - nauczyciela bibliotekarza tekstów: wiersz Doroty Masłowskiej "Pochwała różnorodności świata" z książki „Psikusy”, Jacka Cygana „Klimat na czytanie”, bajka „Kot Zefir i skarby przyro-dy” oraz baśń „O pszczołach i pszczelarzu”. Wśród wykonanych zadań zaproponowanych przez pracownika Biblioteki Pedagogicz-nej znalazła się krzyżówka z hasłem "Ekologia", zwierzęcy bohate-rowie w literaturze, taniec Trzech róż (zespół taneczny nawiązywał do trzech popularnych książek: „Godziny pąsowej róży” Marii Krüger, „Oskara i pani Róży” Erica-Emmanuela Schmitta oraz „Małego Księcia” Antoine’go de Saint-Exupery’ego), rozsypanka wyrazowa, tworzenie Kodeksu Młodego Ekologa, łamigłówka wyrazowo - obrazkowa, zagadki, quiz "Co wiesz o naszej planecie?” Część zadań uczniowie wykonali na tablicy interaktywnej, co sprawiło im wiele radości. Kolejnym zadaniem było wspólne wykonanie plakatu EKO-DOM. Zadania przeplatane były piosenkami: "Świat w naszych rękach", "Posprzątajmy świat", "Eko, eko, ekologia". Odczytywanie sentencji i aforyzmów za pomocą kodów QR oraz film „Jakub, Mimmi i gadające psy” to kolejne atrakcje a zarazem dobra i  pouczająca zabawa Nocy Bibliotek. Ciekawym sposobem na popularyzowanie książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie był bookcrossing. Czytelnicy z przyjemnością dzielili się własną literaturą, jak również korzystali z wyselekcjonowanego księgozbioru biblioteki.
Akcja "Klimat na czytanie" ukazała uczestnikom jak ważne są wspólne działania i troska o najbliższe otoczenie i przyrodę. Problemy Ziemi nie znikną bez naszej pomocy. To, jak będziemy dbać o naszą planetę, będzie wizytówką naszej przyszłości.

Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku to jedna ze 100 placówek oświatowych w Polsce, które otrzymały wyróżnienie za zorganizowanie najciekawszej Nocy Bibliotek i stworzenie wyjątkowego KLIMATU na CZYTANIE  (szczegóły na naszej Stronie Głownej)

xxx