Nadrzędną ideą Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania od 2001 roku jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Wzorem minionych lat Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku aktywnie włączyła się do akcji, czytając w dniu 30 września wybrane teksty dzieciom, m.in. przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Pułtusku. Tematem przewodnim, zgodnie z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej państwa, były wartości (→wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro
i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji…)

Zaproszeni goście, a wśród nich Joanna Sobocińska, kierownik filii i Monika Korpak-Leśniewska, nauczyciel bibliotekarz, przeczytali wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z książki: O wartościach czyli Rady nie od parady III oraz cztery opowiadania zawarte w książce pt. Księga wartości dobrych obyczajów, przetłumaczone z jęz. angielskiego.
Dobro, uczciwość, przyjaźń i prawda, punktualność, cierpliwość, pracowitość i odpowiedzialność, te pożądane w każdym wieku wartości, były omawiane i polecane podczas akcji.

W drugiej części spotkania, przedstawicielki Biblioteki zaprezentowały dzieciom wszystkich grup przedszkolnych inną formę głośnego czytania, a mianowicie Teatrzyk Kamishibai, polegający na odczytaniu opowiadania zawartego na kartach narracyjno-obrazkowych. Dzieci nie tylko wysłuchały, ale i obejrzały bajki traktujące o wartościach, jak: Smok Wawelski, Dwa ptaszki, O rybaku i złotej rybce, Trzy świnki.

Głośne czytanie rozwija u dzieci wyobraźnię, pamięć, poszerza słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Dziękujemy za zaproszenie i wspólne działanie na rzecz rozwoju dzieci.

xxx