We wtorkowe popołudnie, 29 października 2024 r., w Bibliotece Pedagogicznej odbył się niezwykle interesujący wykład pt.: SEKRETY FARAONÓW a TEKSTY PIRAMID, dedykowany nauczycielom powiatu pułtuskiego.
Spotkanie poprowadziła znamienita znawczyni tematu dr hab. prof. Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk Joanna Popielska-Grzybowska.
Wykład traktował o królach Egiptu, ich żonach i Tekstach Piramid – staroegipskich inskrypcjach uznawanych za najstarszą „księgę religijną” w historii ludzkości.
Prelegentka zabrała uczestników spotkania w fascynującą podroż do świata kultury starożytnego Egiptu. Przybliżyła początki cywilizacji egipskiej. Oprowadziła po świecie faraonów, królów i bogów. Pokazała na przykładach, jak starożytni autorzy opisali świat ziemski i zaświaty, wypełniając je bogami i boginiami, pomniejszymi bóstwami, a także groźnymi stworami. Wspomniała o misjach naukowych, które przyczyniły się do odkrycia Tekstów Piramid.
Przekazała wiele ekscytujących ciekawostek, wynikających z prowadzonych również przez nią badań naukowych, m.in.:
„Za najstarsze Teksty Piramid uważa się te, po raz pierwszy zapisane na ścianach we wnętrzu piramidy ostatniego władcy V dynastii – Unisa (ok. 2380-2350 r. p.n.e.).”
„Zapis Tekstów Piramid w hieroglifach, wykutych w kolumnach, oddzielonych pionowymi liniami.”
„Znanych jest 1100 formuł Tekstów Piramid z 11 grobowców faraonów i ich żon z Sakkary w Egipcie, z czasów Starego Państwa oraz liczne kopie aż do końca historii starożytnego Egiptu”.
Wykładowczyni zaprezentowała gościom kilka autorskich publikacji, a jedną z nich – „Teksty Piramid najstarsza „ksiega” Egipcjan wykuta w kamieniu”, w której przybliża prowadzone przez siebie badania naukowe, przekazała Czytelnikom Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku, co bardzo wszystkich nas ucieszyło. Dziękujemy!
Wykład wzbogacony był wprowadzającymi w zachwyt zdjęciami* z enigmatyczych wnętrz piramid, ale nie tylko oraz fascynującymi cytatami tłumaczonymi z egipskiego oryginału, czym zajmuje się w swoich badaniach naukowych profesor Popielska-Grzybowska.
Klimat spotkania współtworzyły nauczycielki LO im. Piotra Skargi w Pułtusku, Pani Wanda Koniecka i Pani Anna Krawczyńska, które prowadziły dialog z prelegentką w oparciu o treść publikacji Teksty Piramid… Do ożywionej dyskusji aktywnie włączyli się również słuchacze, co bardzo zintegrowało wydarzenie.
Na koniec kwiaty – wyraz pięknych podziękowań dla prelegentki za fascynującą opowieść od Kierownik Filii BP w Pułtusku, specjalne podziękowania i gratulacje od nauczycielek Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, byłego nauczyciela uczącego J. Popielską-Grzybowską w szkole podstawowej, od rodziny, znajomych i przyjaciół, a także pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie urocze, fascynujące, pełne tajemnic, skrywanych w piramidach i pozytywnej energii wśród uczestników. I tylko cieszyć się nam, że na ziemi pułtuskiej mamy tak wybitną postać, o niespotykanej potędze umysłu i zadziwiającej, wrodzonej skromności. Zbyt często „cudze chwalimy, swego nie znamy…”, a sami mamy tak wybitną osobowość w lokalnej społeczności, pułtuszczankę, niezwykle aktywną naukowo, chętną do dzielenia się posiadaną wiedzą. Chciejmy tylko nastawić ucha…!
Chcąc bliżej przedstawić prelegentkę i jej zasługi należy wspomnieć o jej osiągnięciach i dorobku naukowym.
Joanna Popielska-Grzybowska, rodowita pułtuszczanka, to znamienita znawczyni tematu starożytnego Egiptu. Jest egiptologiem, archeologiem, filologiem, naukowcem i wykładowcą.
Wykształcenie zdobyła w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Freie Universität zu Berlin. Obecnie pracuje jako badacz i kierownik Działu Wydawniczego w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest członkiem Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej Anthropos Instytutów PAN.
Profesor Joanna Popielska-Grzybowska jest osobą wyjątkową – niezwykle utalentowaną, o nieprzeciętnej aktywności zawodowej i imponującym dorobku popularyzatorskim. Włada kilkunastoma językami nowożytnymi oraz zna kilka starożytnych. Jak sama mówi o sobie: „znajomość języków obcych to moja pasja”. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe na arenie międzynarodowej.
Na dorobek naukowy i popularyzatorski J. Popielskiej-Grzybowskiej składają się monografie „Everything as One. A Linguistic Concept of the Egyptian Creator in the Pyramid Texts” (2020) oraz „Teksty Piramid – najstarsza księga Egipcjan wykuta w kamieniu” (2021), a także rozdziały w 24 monografiach, ponad 50 artykułów naukowych, liczne publikacje i wystąpienia popularyzujące naukę, archeologię, kultury starożytne i języki świata – po polsku, angielsku, portugalsku, włosku i francusku. Jest twórcą i redaktorką serii Acta Archeologica Pultuskiensia, redaktorką serii IKŚiO PAN Paideia.
J. Popielska-Grzybowska jest członkinią wielu stowarzyszeń, m.in.: Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów (International Association of Egyptologists), Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Towarzystwa Naukowego EDUCARE,Międzynarodowego Towarzystwa Etnologii i Folkloru (International Society for Ethnology and Folklore), Stowarzyszenia Uniwersytetów Dziecięcych, nominowany badacz korespondent Centro de História d’Aquém e d’Além-Mar Universidade Nova de Lisboa e Universidadee de Açores/Portuguese Centre for Global History, Senior Research Fellow The Ancient Egypt Foundation.
Zorganizowała 22 międzynarodowe konferencje, zredagowała 22 tomy naukowych publikacji.
Organizuje pogadanki, wykłady i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych w Polsce, Portugalii i we Włoszech. Głosiła wykłady m.in. w Brazylii, Egipcie, Holandii, Kazachstanie, Portugalii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech i innych. Uczestniczyła w ok. 80 konferencjach w Europie i na świecie. Była gościem kilku audycji radiowych.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na religiach świata starożytnego, filozofii religii, tekstach religijnych (przede wszystkim na Tekstach Piramid i Tekstach Sarkofagów) oraz obejmują badania historii i recepcji egiptologii.
Na zakończenie serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Marii Barbary Popielskiej, za przyczynienie się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.





















