Szkolenie "Kodowanie w przedszkolu" dla nauczycieli sieciowców odbyło się dnia 18.10.2023 r. Poprowadziła je Pani Monika Nieroda nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 3 przy Zespole Szkół nr 2 w Pułtusku. Celem szkolenia było zaznajomienie nauczycieli z podstawowymi pojęciami i umiejętnościami z zakresu kodowania, które będą mogły wykorzystać w pracy z dziećmi w przedszkolu.

Podczas szkolenia omówiono kilka kluczowych tematów, takich jak:

1. Wprowadzenie do kodowania i jego znaczenie w edukacji przedszkolnej.
  2. Korzyści płynące z nauki kodowania dla rozwoju umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i problem-solvingu u dzieci.
  3. Omówienie różnych podejść i narzędzi do nauczania kodowania w przedszkolu, takich jak programowanie bezekranowe (mata do kodowania, krążki, kolorowe kubki, kolorowe kartki, klocki i inne), a także robot edukacyjny Photon.
  4. Praktyczne wskazówki dotyczące organizacji zajęć z kodowania, w tym dostosowanie aktywności do wieku i zdolności uczniów oraz tworzenie programów nauczania.
  5. Prezentacja konkretnych zadań i projektów, które można realizować z dziećmi w przedszkolu, aby rozwijać ich umiejętności kodowania w sposób zabawny i angażujący.

Szkolenie odbywało się w formie warsztatowej, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję samodzielnie eksperymento-wać i rozwiązywać różne zadania związane z kodowaniem. Dzięki temu nauczyciele mieli możliwość praktycznego zrozumienia materiału i doświadczenia go przez pryzmat perspektywy przedszkolaka. Podczas szkolenia uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań i uzyskiwania dodatkowych informacji na temat implementacji kodowania w swojej pracy. Prowadząca szkolenie była innowacyjnym nauczycielem, który podzielił się swoimi doświadczeniami i praktycznymi wskazówkami.

Ostatecznie, szkolenie "Kodowanie w przedszkolu" było intensywnym, ale bardzo wartościowym doświadczeniem dla nauczycieli przedszkolnych. Uczestnicy opuścili szkolenie ze zdobytą wiedzą i umiejętnościami, które będą mogli zastosować w swojej codziennej pracy, aby wzbogacić program nauczania i wspierać rozwój dzieci w zakresie kodowania.
Z rozmów jakie przeprowadziła Dorota Karkowska koordynatorka szkolenie spotkało się z pozytywnym odbiorem ze strony uczestników, którzy chwalili wysoką jakość materiałów. Wskazywali, że szkolenie przyczyniło się do poszerzenia ich umiejętności i pewności siebie w nauczaniu kodowania.
Warsztaty "Kodowanie w przedszkolu" stanowiły wartościowe źródło wiedzy i inspiracji dla uczestników.