W dzisiejszym, zabieganym świecie coraz mniej uwagi przywiązuje się do kultury osobistej oraz używania zwrotów grzecznościowych. Dnia 05.06.2023r. w siedzibie biblioteki odbyły się  zajęcia eduka-cyjne dla uczniów SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, dotyczące savoir-vivre, które poprowadziła Dorota Kakowska nauczyciel bibliotekarz.
Celem spotkania było promowanie właściwych zachowań dzieci i młodzieży w różnych sytuacjach, uwrażliwienie na kulturę słowa, używanie zwrotów grzecznościowych i eliminowanie wulgaryzmów. Na początku spotkania rozmawialiśmy o grze-czności na co dzień, sposobie bycia i zachowania się w różnych miejscach i czasie. Dobre maniery obowiązują nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podstawą grzeczności są trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, które znalazły się na planszy edukacyjnej. Dzieci tworzyły rymowanki promujące kulturę słowa i zasady dobrego wychowania. Uczestniczyły również w ciekawych grach i zabawach na magicznej ścianie stosując zwroty grzecznościowe. Wychowankowie poznali wiele zasad dobrego wychowania. Ćwiczyli zasady obowiązujące przy stole, prawidłowe posługiwanie się sztućcami oraz odgrywali scenki dramowe prezentujące kulturalne zachowa-nie w różnych sytuacjach życiowych.
Temat jest zawsze aktualny. Tylko miły i kulturalny człowiek ma wielu przyjaciół i jest szczęśliwy.
Spotkanie miało na celu uświadomienie zgromadzonym, że człowiek kulturalny potrafi właściwie postąpić w różnych sytuacjach, a przy tym obdarza szacunkiem innych. Dobre wychowanie, życzliwość, tolerancja i uprzejmość wobec innych powinny być zakorzenione od najwcześniejszych lat. Wczesne zaznajamianie z dobrymi manierami oraz późniejsze ich utrwalanie sprawią , iż nauczane treści staną się dla uczniów nawykiem.